Past Chamber Award Winners

PAUL COWELL DISTINGUISHED SERVICE     
      
 2017
 Barry Stephenson
 2016
 Russell Johnson
 2015
 Dr. Chris Whaley
 2014
 Sharon Templeton
 2013
 Paul Cowell
 2012
 Johnny Griffin
 2011
 Dr. Gary Goff
 2010
 Buddy Bowers
 2009
 Dana Peterka
 2008
 Gary Baker
 2007
 Jim Gann
 2006
 Jerry Duncan
 2005
 Tony Mason
 2004
 Dr. Jack Warner
 2003
 Dr. Julian Ahler
 2002
 Ken Yager
 2001
 H.G. "Sonny" Hunter, Jr.
 2000
 Tony Brown
 1999
 Jerry Stephens
 1998
 Steve Kirkham
 1997
 Larry Byrkit
 1996
 David Webb
 1995
 Hershel Freels
 1994
 William "Bill" Manly
 1993
 Sonny Harvey
 1992
 Dr. Paul Goldberg
 1991
 Russell Simmons
 1990
 Ken Gilliam
 1989
 Walter Burlington
 1988
 Frank Knies
 1987
 Citizens of Roane County
 1986
 James M. Henry
 1985
 Henry "Hank" Cooper
 1984
 Louise M. Greene
 1983
 Cuyler A. Dunbar
 1982
 Sam Browder
 1981
 Nick Drewry
 1980
 Gerald Hensley
 1979
 George Ed Wilson, Jr.
 1978
 Wilbert Rowe
 1977
 Maurice K. Williams
 1976
 O. W. McMinn, Harriman
 Don Patterson, Kingston
 Albert Baisley, Rockwood
 1975
 Ed Browder, Harriman
 Paul Page, Kingston
 Ralph Jean, Rockwood
 1974
 Dr. L. A. Killefer, Harriman
 Sam O'Briant, Kingston
 Russell Simmons, Sr.,
 Rockwood
 1973
 Walter Pulliam, Harriman
 C. E. Scott, Kingston
 LeRoy Stansell, Rockwood
 1972
 Beulah Burns, Harriman
 Earl Robinson, Kingston
 Ferrel O'Quinn, Rockwood
 1971
 Walter Stone, Harriman
 Bethel Poston, Kingston
 Maurice Grief, Rockwood
 1970
 G. E. Edwards, Harriman
 Ron Burney, Kingston
 Don Edwards, Rockwood


 


PAUL GOLDBERG
YOUNG PROFESSIONAL        

2017 Eric Barger
2016 Honorable Terry Stevens
2015 Kim Nelson
2014 Jude Miller
2013 Brantley Rivers
2012 Wade Creswell
2011 Chris Ahler
2010 Chris Mason
BUSINESS OF THE YEAR                

2017 Volkswagen Group of America, Inc.
2016 Toho America, Inc.
2015 Browder's Ace Hardware
2014 The Bridge at Rockwood
2013 Foust Family Fitness
2012 Coldwell Banker/Jim Henry
& Associates
2011 AGA Insurance Company
2010 Oak Ridge National Lab
2009 Patterson's Home Appliances
2008 Rocky Top General Store
2007 Roane State Community
College
2006 Roane Medical Center
2005 Whitestone Country Inn
2004 Griffin Insurance Agency
2003 Daniels, Uselton, & Clay
2002 Jerry Duncan Ford
2001 Rocky Top Markets
2000 Rosedale Florist
1999 Junior's Restaurant
1998 Austin's IGA Foodliner
1997 Kingston Chiropractic Center
1996 Gary Baker Electrical, Inc.
1995 Jon Loden's Auto Body
1994 Harriman Cablevision
1993 Dagger Canoe Company
WOMAN OF THE YEAR

2017 Glenda Johnson
2016 Marilyn Calfee
2015 Teresa Duncan  
2014 Danice Turpin
2013 Gail Lyke 

ATHENA AWARD

2012 Toni McGriff
2011 Lynne Spires
2010 Kathy Parks
2009 Penelope Uselton
2008 Joy Goldberg
2007 Judith Tyl
2006 Karin Cisson
2005 Una Coffman
2004 Diana Knobloch
2003 Teresa Kirkham
2002 Laura Overstreet
2001 Fran Puckett
2000 Kim Harris
1999 Regina Webster
1998 Beth Sublett
1997 Dr. Linda Hunter
1996 Dr. Sherry Hill
1995 Ann Cook
1994 Dr. Sherry Hoppe
1993 Sharon McKee
1992 Barbara Margiotta
1991 Eilene Harris
1990 Pat Hope
1989 Barbara Dietz
AMBASSADOR OF THE YEAR

2017 Matt Libby
2016 Christy McCormick
2015 Stephanie DeChaine
Image Not Found!

Copyright 2015 - All Rights Reserved - Micronet